Drugie życie zębów – jak wykorzystać naturalne korzenie zębów

Głównym celem współczesnej endodoncji jest ratowanie zębów, a jest to warte każdego wysiłku. Badania pokazują, że nawet zęby zagrożone z powodu problemów periodontologicznych czy endodontycznych mogą mieć dużo dłuższą przeżywalność niż średnia długość życia implantów w jamie ustnej (Carnevale et al. 1998; Hardt et al. 2002; Lang and Zitzmann 2012; Salvi et al. 2014; Klinge et al. 2015).

Przeżywalność zdrowych zębów po 50 latach funkcjonowania kształtuje się w następujący sposób: od 99,5% w przypadku zębów bez zapaleń dziąsłowych, przez 94% dla zębów narażonych na przeciążenia okluzyjne, do 64% w przypadku zębów, których bezpośrednie otoczenie znajduje się w stałym stanie zapalnym (Schaetzle et al 2004). W przypadku zębów leczonych endodontycznie w 95,5% nie obserwujemy zmian tkanek okołowierzchołkowych – nawet w 20-27-letnich obserwacjach.

Stan jamy ustnej może wpływać na poczucie pewności siebie oraz wygląd zewnętrzny pacjenta. Killingsworth (2007) wykazał pozytywny związek między ilością zębów w danym przedziale wiekowym, a wielkością zarobków. Osoby posiadające braki w swoim uzębieniu mogą mieć trudności w znalezieniu pracy (Shipler 2004, Eckholm 2006). Mniejsza ilość zębów zwiększa również ryzyko na pojawienie się demencji starczej (Sparsk Stein et al. 2007).

Nawet zagrożone zęby mogą mieć drugie życie. Autotransplantacja zębów może w prosty sposób pomóc w rozwiązaniu skomplikowanych problemów klinicznych. Przykładowo – leczenie endododonyczne nie rokujących zębów może pomóc w regeneracji kości, która w przyszłości będzie niezbędna do zapewnienia stabilizacji implantu (Abou Rass 2010). W ostatnim czasie pojawiły się również publikacje na temat “Partial Extraction Therapies” – technik zabiegowych, które mają na celu wykorzystanie zębów do zachowania wyrostka zębodołowego w leczeniu implantologicznym (Gluckman 2016). Podczas wykładu pokazane zostaną różne techniki wykorzystywane w celu dania „drugiego życia” zębom nawet z najmniej obiecującymi rokowaniami.